روانشناسی در طراحی سایتکاربرد عجیب روانشناسی در طراحی سایت!

 روانشناسی به عنوان یک علم گذشته از کاربردهای مختلف موفق و ناموفقی که در طول تاریخ از خود ارائه داده است ، تا کنون در بسیاری از زمینه های نامربوط مثل تکنولوژی و فضای وب نیز اثر به سزایی دارد . در این مقاله سعی می کنیم تاثیر روانشناسی در طراحی سایت (که ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد) را حتی الامکان بررسی نماییم. این نکته بدیهی است که همه افراد خواسته یا ناخواسته ، علاقه به پی بردن طرز تفکر و یا احتمالا برخورد و واکنش دیگران در برابر آنچه می گویند دارند و علاوه بر آن مایلند بدانند در چه صورتی افراد محصولی را به بقیه خدمات موجود و حاضر در عرصه ی رقابت ترجیح می دهند و اهمیت آن زمانی که خود عرضه کننده محصول یا خدماتی باشند، دوچندان می گردد. به زبان ساده ، افراد مشغول در یک بیزنس و تجارت می خواهند بدانند چرا سهم فروش آن ها بیش تر نیست و مشکل کار کجاست .

رابطه ی روانشناسی و طراحی سایت چیست ؟

حال که مقدمه ی بالا را برایتان عرض نمودیم ، باید خاطرنشان کنیم که یک طراح خوب و حرفه ای همواره در پروسه ساخت سایت این موارد روانشناسی در طراحی سایت را در مورد کاربران و بازدیدکنندگان بالقوه مدنظر داشته باشد که چگونه آن ها را جذب نماید، و این که چگونه آنها را کاندید نماید و چگونه آنها را راغب به تیک زدن و کلیک کردن بر روی چیزهایی که می خواهد نماید. در این میان با وجود نبود هیچ فاکتور جادویی مجزا یا ترکیبی، بر اساس تحقیق علمی و تجاری تعدادی نظریه روانشناسی در زمینه ی طراحی سایت ارائه شده که بکارگیری آن در محتوای سایت ، حائز اهمیت خواهد بود.

روانشناسی در طراحی سایتمدل و الگوی  Z

این مدل و یا الگو نیز بسیار جالب است و در ابتدای کلیه ی کتاب های سئو برای جذب مخاطب بیان داشته می شود که بسیار جذاب است . این مدل و الگو این است که بر اساس تحقیقات انجام شده، کاربران یک صفحه را بر اساس مدل و الگوی Z می خوانند (از بالا به سمت راست یا چپ سپس اریب وار در جهت پایین و دوباره در جهت راست یا چپ)

با توجه به این الگو ، به دلیل نقطه قوت توجه بازدیدکننده در این حوزه، مهمترین مطالب را در این ناحیه قرار دهید. یعنی به سادگی می توانید از این قانون و الگو به نفع خود استفاده کنید ، در غیر این صورت کاربرانی که در این حوزه با مطالبی که ارزش و بار معنایی کمتری دارند مواجه شوند، قبل از دنباله دید خود به سمت چپ یا راست، کلا از ادامه بازدید سایت دست می کشند و نتیجه ی آن این خواهد بود که این گونه با کاهش بار ترافیک سایت و سئو آن مواجه می شوند.

گنجاندن تصاویر و عکس های زیبا و چشم گیر در طراحی سایت

کاری که با یک عکس می توان انجام داد ، با ده ها سطر نوشته هرگز قابل انجام نیست ، یک عکس و یا یک تصویر اگر به صورت هوشمندانه ای به کار برده شود ، می تواند تا حدود زیادی باعث این شود که کاربران و بازدیدکنندگان جذب مطلب نوشته شده شوند و حتی باعث شوند که مطالب حتی بی ارزش ! شما بارها و بارها توسط مخاطبان خوانده شده و در شبکه های اجتماعی منتشر شوند . بعضی شبکه های اجتماعی مانند پینترست که کلا عکس محورند و تنها عکس را منتشر می کنند.

به علاوه با استفاده از کمی اطلاعات گرافیکی و فونت تمیز و … می توانید محیطی زیبا برای وب سایت ایجاد کنید که همه ی کاربران شیفته و جذب وب سایت شما شوند . این باعث می شود که شما روز به روز رشد کنید  ، چرا که طبق اصول سئو هر وب سایتی که رضایت مخاطب را جلب کند ، بک لینک طبیعی می گیرد . این یک قانون کلی روانشناسی در طراحی سایت است و در بسیاری از موارد صادق بوده و درستی آن همواره ثابت شده است.

روانشناسی در طراحی سایتپاراگراف ها و خطوط کوتاه برای جلب رضایت خوانندگان

به صورت طبیعی اش را بخواهید ، ذات انسان به گونه ای است که حوصله خواندن متن را ندارد . یک بازدیدکننده از طراحی سایت دوست دارد که مطالبی که شما در حال توضیح دادن آن هستید ، از طریق عکس یا فیلم به او انتقال پیدا کند. به همین دلیل اکیدا بر این نکته تاکید و توصیه می کنیم که از پاراگراف ها و خطوط کوتاه در نوشته های خود استفاده کنید و هرگز حالتی را ایجاد نکنید که مثلا خواننده بای هفت خط متن را بخواند.

در صورتی که خواننده را بدین صورت مجبور به خواندن متن کنید ، او وب سایت شما را ترک خواهد کرد و در نتیجه شما پنالتی خواهید شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *