پیج رنک گوگل و ارتباط آن با سئو

ادمین/ اسفند ۱۷, ۱۳۹۴/ بهینه سازی سایت/ 0 دیدگاه

هرکسی که تا کنون با مفاهیم سئو آشنا باشد ، حتما درباره پیج رنک گوگل و کاربرد  اهمیت آن در سئو ، مطالب زیادی را شنیده است. در ادامه سعی می کنیم که اول معرفی کنیم که پیج رنک گوگل چیست و از کجا درآمده است ؟ ثانیا بحث می کنیم که چه تاثیری در سئو دارد ؟ و این که مثلا اگر وب سایتی یک پیج رنک بالا داشته باشد ، به صدر نتایج صعود می کند یا خیر ؟

تعریف پیج رنک گوگل

 پیج رنک یک شاخص برای این است که یک وب سایت از لحاظ اهمیتی در چه رده ای قرار دارد. به دلیل این که پیج رنک را خود شرکت گوگل تعیین می کند ، بسیار اهمیت بالایی دارد ، چون همواره معیاری برای سنجش اعتبار وب سایت می باشد.

برای این که این مفهوم را آزمایش کنید به یک سایت معروف مثل سایت دانشگاه آزاد اسلامی بروید. در صورتی که پیج رنک این صفحه را به کمک ابزارهای سئو ببینیم ، متوجه می شویم که برای چنین وب سایت های معروفی گوگل مقادیر قابل توجهی پیج رنک را در نظر می گیرد. ( پیج رنک این سایت ۶ هست ، اما می توان از این سایت بک لینک گرفت ؟؟؟ )

پیج رنک به چه دردی می خورد ؟

چیزی که از قدیم متداول بود و حتی الان هم که از سئوکاران قدیمی بپرسید ، این است که هرچه پیج رنک بالاتر باشد ، گوگل آن وب سایت را مهم تر شمار می کند و آن را به صدر نتایج گوگل می آورد و نشان می دهد.

پیج رنک گوگل

آیا این گفته درست است ؟

خیر ، این گفته در گذشته درست بود ، گوگل در سال های اخیر ، به شدت الگوریتم های خود را پیچیده کرده و به گونه ای که اصلا به پیج رنک نمی شود اطمینان کرد.

خب حالا چه ؟

ببینید خیلی ها می گویند پیج رنک طراحی سایت ارزان قیمت اصلا مهم نیست ، این گفته ظاهرا اشتباه است، چرا که امروزه بک لینک ها با پیج رنک خود خرید و فروش می شوند .

آیا بک لینک از پیج رنک بالا تاثیر دارد ؟

شواهد نشان می دهد که متاسفانه بله ، گوگل هنوز هم تعمدا برای وب سایت های دارای پیج رنک بالا ارزش زیادی قائل است . (با این که راحت می تواند آن ها را محو نماید!) بسیاری از سایت هایی که شما در صدر گوگل می بینید ، اگر حتی یک ماه از پیج رنک بالا بک لینک نخرند ، به شدتی سقوط می کنند که قابل باور نیست. لذا بک لینک از سایت پیج رنک بالا مثل بنز ! تاثیر دارد !!!

اصلا پیج رنک گوگل از کجا در آمد ؟

داستان پیج رنک برمی گردد به زمانی که بنیانگذاران شرکت گوگل در استنفورد درس می خواندند. آن زمان به عنوان یک پروژه ی دانشگاهی در دانشگاه استنفورد (دانشگاه استنفورد محل نخبگان جهان است ، هم اکنون نیز برخی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که واقعا نابغه هستند، برای ادامه تحصیل به آن جا می روند.)

خب داشتیم می گفتیم که به عنوان یک پروژه دانشگاهی مطرح شد و از طریق ماتریس مقادیر ویژه ( یک الگوریتم های خاص که در محاسبات هست ) آمدند و برای هر سایت پیج رنک محاسبه کردند.

از کجا بفهمیم پیج رنک گوگل برای ما چند است ؟

سرویس ها و افزونه های تعیین پیج رنک در محیط اینترنت ریخته است(یعنی خیلی فراوان است ).  مثلا به سایت چک پیج رنک بروید و در آن جا وب سایت خود یا یک وب سایت دیگر ، مثلا همین وب سایت ما (face3.ir) را در آن جستجو کنید ، خواهید دید که پیج رنک ما ۲ هست و این یعنی اگر در این سایت به شما بک لینک بدهیم ، می توانیم در جایگاه شما در گوگل موثر باشیم !!! 🙂

پیج رنک دقیقا چگونه محاسبه شد ؟

ببینید پیج رنک به این گونه عمل می کند که مثلا شما الان به وب سایت ما لینک می دهید ، گوگل این را به حساب این می گذارد که شما یک وب سایت خاص را قبول دارید که به آن لینک داده اید. در نتیجه مقداری از اعتبار شما به سوی آن وب سایت روانه شده و دقت کنیدکه از اعتبار شما نیز کاسته خواهد شد. خب این یعنی هرچه بیش تر لینک دریافت کنید به نفع شما تمام خواهد شد.

لذا بسیاری بر این باورند که به هیچ عنوان به سایت های دیگر لینک ندهید و در صورت لینک دادن هم آن را حتما نوفالو nofollow کنید.

خود گوگل هم در پاسخی به سوالات یکی از کاربران این که اگر به سایتی لینک دهید ، از پیج رنک شما کاسته شده و به پیج رنک طرف مقابل اضافه می شود را تایید می کند.

متن پاسخ گوگل درباره لینک نوفالو

متن پاسخ گوگل درباره لینک نوفالو

نکته ی مهم : در مورد خرید بک لینک توجه داشته باشید که ما هرگز خرید بک لینک را آن هم از دلال هایی که کوچک ترین توجهی به نتایج رنکینگ وب سایت شما ندارند دنبال نمی کنیم. بک لینک فروش ها در مدتی کوتاه همین که سر ماه به آن ها مبلغ مورد نظرشان را نرسانید ، بک لینک شما را خواهند برداشت .(گوگل شما ار تنزل می دهد و ممکن است آثار آن قابل برگشت نباشد.) لذا هرگز با دلالان بک لینک وارد معامله نشوید ! و در عوض سعی کنید با مدیران وب سایت هایی که اخلاق مدار تر هستند و پیج رنک بالایی دارند صحبت کنید که در محتواها و نوشته ها به شما لینک بدهند. (شاید مبلغ کوچکی هم دریافت کنند.) مثلا خود این طراحی وب سایت را من با مدیر lseimpact.com صحبت کردم و از این سایت که بک لینک ۶ داشت و بازدید کننده فوق العاده زیادی نیز داشت بک لینک گرفتم که قرار است لینک مرا هیچ وقت حذف نکند . 🙂

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*