به گزارش خبرآنلاین، شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) پرتاب یک گروه دیگر از ماهواره‌های اینترنتی «استارلینک»(Starlink) خود را به تعویق انداخته است.

به نقل از ایسنا، یک موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) حامل ۲۲ ماهواره استارلینک قرار بود روز پنجشنبه ۲۸ مارس از «پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ» در کالیفرنیا بلند شود اما اسپیس‌ایکس پیش از آغاز سوخت‌رسانی موشک، این تلاش را متوقف کرد. اسپیس‌ایکس اکنون روز ۲۹ مارس ساعت ۱۰:۳۰ شب به وقت منطقه زمانی شرقی را هدف قرار داده است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اولین مرحله فالکون ۹ حدود ۸.۵ دقیقه پس از پرتاب برای یک فرود عمودی به زمین بازخواهد گشت تا روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین شرکت اسپیس‌ایکس در اقیانوس آرام فرود بیاید.

براساس توضیحات ماموریت اسپیس‌ایکس، این پانزدهمین پرتاب و فرود برای این تقویت‌کننده ویژه خواهد بود.

مرحله بالایی فالکون ۹ به حمل کردن ۲۲ ماهواره استارلینک به سمت مدار پایین زمین ادامه خواهد داد تا آنها را حدود ۶۲ دقیقه پس از پرتاب مستقر کند.

این پرتاب مجدد برنامه‌ریزی‌شده، سی‌امین پرواز فالکون ۹ در سال ۲۰۲۴ و بیستمین پروازی است که به ساخت شبکه ماهواره‌ای استارلینک اختصاص دارد. به گفته «جاناتان مکداول»(Jonathan McDowell) اخترفیزیک‌دان و ردیاب ماهواره، اسپیس‌ایکس تا به امروز ۶۰۷۷ ماهواره استارلینک را پرتاب کرده است که ۵۶۱۰ مورد از آنها در حال حاضر عملیاتی هستند.

توسعه این آمار خیره‌کننده در آینده ادامه خواهد یافت. شرکت اسپیس‌ایکس، مجوز استقرار ۱۲ هزار ماهواره استارلینک را در مدار پایین زمین دارد و علاوه بر آن، برای ۳۰ هزار فروند دیگر درخواست مجوز کرده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر ۱۸۸۹۲۰۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *