اگر به شرکت های معروف و بزرگ نگاهی بیاندازید ، برندهای معروف چون Apple و McDonald’s  و … همه دارای یک لوگو و یا نماد حرفه ای و زیبا می باشند که به وسیله ی این نماد ، خود را در همه جا به نمایش می گذارند ، حال نکته ای که در مورد همه ی این نماد ها گفته می شود این است که شکل این نماد ها و یا شکل این لوگو دقیقا از کجا سرچشمه می گیرد؟ چه دلیلی دارد که مثلا برند NIKE به شکل خاصی است ؟

لوگو NIKEپاسخ این است که هر کسی وقتی شرکتی و یا برندی را تولید می کند ، در همان لحظه درباره ی آن ایده ای در سر دارد ، مثلا خود گوگل که در نوشته های مختلف همواره موضوع بحث ما است ، در هنگام شکل گیری این ایده در پشت آن بوده که ترتیبی اتخاذ گردد تا تعداد ظرفیت بالایی را پاسخ گو باشد ، همین ایده باعث شد که نام google را برای آن انتخاب کنند که امروزه به عنوان یک موتور جستجوی ابرقدرت شناخته می شود و درآمد میلیارد دلاری دارد.

لوگو چقدر مهم است ؟

باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که حتی تحقیقات اخیر در مباحث سئو سایت و مجله Consumer Research این را نشان داده که لوگو از تشخیص مشتریان و کسب و کار نیز مهم تر است و حتی عنصر اساسی لوگو (که همان شکل آن است) در چگونگی درک افراد از کمپانی و محصولات و خدمات آن به صورت قابل توجهی موثر می باشد.

در این میان یکی از نتایج تحقیقات انجام شده بر روی اشکال لوگوها، تصور مردم از لوگوهای پیچیده و گوناگون است که در دیدگاهشان آن سازمان با این لوگو، خلاق ولی غیرقابل اعتماد می باشد. لوگوهایی که در شکل کلی آنها از اشکال دایره ای و زاویه ای استفاده شده از حیث علمی نیز به مراتب تاثیرگذاری بیشتری در عقاید افراد مختلف خواهد داشت.

شکل لوگو چگونه باشد ؟

باز در همین مبحث لوگو این دیدگاه نیز ثابت شده که عموما اشکال دایره ای بیانگر مفاهیم نرم و با خطوطی است که ایجاد احساس راحتی می کنند و اشکال زاویه ای دربرگیرنده مفاهیم سخت با خطوطی که تداعی کننده احساس سختی می باشد. مثلا با دقت به همین نماد و لوگوی وردپرس می توان زیبایی آن را احساس کرد. جالب است که بسیاری از افراد و سایت هایی که خدمات وردپرس را ارائه می دهند مانند همیار وردپرس هم نیز سعی می کنند که در طراحی لوگو به مانند وردپرس عمل کنند.

لوگو همیار وردپرسبررسی یک مورد

مشاهدات حاکی از آن است که در تبلیغات سایتی که مربوط به کفش و مبلمان بود، کالاهایی که دارای لوگوهایی با اشکال مدور بودند در ذهن افراد کالایی راحت و نرم و کفش یا مبلمانی که دارای لوگو زاویه دار هستند، کالایی بادوام تر به نظر می رسند. با توجه به این اطلاعات که بر اساس نظرسنجی ها شکل گرفته بود، محققین در پی یافتن راهی برای بهره برداری از ارتباط قوی لوگو به عنوان ظرافتی در طراحی وب سایت که نوعی راهنمای ناخودآگاه در اذهان افراد ایجاد می نماید، هستند. در عین حال این موضوع نیز کاملا بدیهی است که برای ماندگاری نام لوگو در اذهان عمومی مردم ، ارتباط شکل لوگو با محصولات و خدمات شرکت مد نظر امری کاملا ضروری است. این تحقیقات نیز همه بیانگر صحت این موضوع است که نوع اشکال کاربردی در لوگو و آرم شرکت تاثیر مستقیم و به سزایی در قضاوت مردم درباره خدمات و محصولات شرکت به خصوص در تیترهای آگهی دارد. به گونه ای که اگر در تیتر آگهی بر دوام کفش های ورزشی تاکید می شود ولی آرم و لوگوی آن محصول ترکیبی از خطوط دایره ای و مدور است، نتیجه آن، ناهمخوانی متن آگهی، با پیام القایی از لوگوی آن است. پس یکی از اصول طراحی لوگو در ساخت سایت همخوانی پیام القایی آن با متن و نوشته های تیتر آگهی مد نظر است.

لوگو اوبونتوکلام آخر

همان طور که مستحضر هستید ، یکی از مواردی که در طراحی سایت مهم است ، داشتن favicon می باشد ، اهمیت آن نیز به گونه ای است که اصلا در آنلایزورهای سئو ، یک آیتم مهم محسوب می شود. داشتن نماد و لوگو و آرم به سایت شما هویت می بخشد ، در نتیجه اگر امروز ایده ای در سر دارید ، همان لحظه لوگوی آن را نیز به مانند یک ایده در ذهن خود طراحی کرده و از یک طراحی مسلط به برنامه های گرافیکی مانند فوتوشاپ بخواهید که لوگوی مد نظر شما را طراحی کنند. هر نوع کسب و کاری زمان طراحی لوگو و به کارگیری آن در طراحی وب سایت خود، باید تمام موارد بالا را در نظر داشته باشد. بدیهی است سایتی که دارای بهترین لوگو انتخابی یا طراحی شده باشد که با آرم خود زمینه فعالیت سایت را خلاصه وار بیان کند ، علاوه بر آن ماندگاری بالایی در ذهن بازدیدکنندگان ایجاد خواهد شد و این گونه در سئو نیز موفق عمل نموده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *