سایر علائم

سایر علائم ممکن است شامل لخته شدن خون، التهاب در سیستم اعصاب مرکزی، مشکلات دستگاه گوارش و  خیلی کم آسیب های کلیوی باشد.

کدوم یک از اندام های بدن بیشتر تخت تأثیر بیماری قرار میگیرد ؟

اندام هایی که معمولا تحت تاثیر بیماری بهجت قرار می گیرند شامل موارد زیر است که آن ها نام برده شده اند .

دهان: آفت های دردناک دهانی مهم ترین  علامت بیماری بهجت است.این زخم ها شروع به گسترش در اطراف دهان کرده و به سرعت تبدیل به زخم های دردناك می شوند. زخم ها معمولا در مدت یک تا سه هفته بهبود یافته، اگرچه که دوباره عود خواهد کرد.

در ادامه مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد علت این بیماری و  توضیحاتی در مورد این بیماری بدهیم و همچنین بگوییم که بیماری بهجت و  کیت HLA-B51 چیست؟ علت این بیماری چیست؟ راه های درمان این بیماری را نام ببریم با شرکت سین مورو همراه باشید

در صورتی که پس از خوندن مقاله هنوز سوالاتی در ذهن شما قرار داشت میتوانید با این شماره تماسی برقرار کنید :۰۲۱۲۲۳۵۰۸۵۵

اما علت بیماری چیست ؟علت بیماری آدمنتیاس متاسفانه هنوز شناخته نشده است  اگرچه بیشتر  کارشناسان پزشکان  معتقدند که بهجت، نوعی بیماریِ خود التهابی است.  بیماری بهجت یک بیماریه خود التهابی در جایی است که سیستم ایمنی بدن  دفاع طبیعی بدن در برابر عفونت و بیماری  به اشتباه بافت های سالم را مورد حمله قرار میدهد .

در مورد بیماری بهجت این احتمال داده میشود که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به رگ‌های خونی حمله می‌کند.  البته هنوز مشخص نیست چه چیزی باعث ایجاد این مشکل در سیستم ایمنی بدن می‌شود

ژن‌ها چه تاثیری در این بیماری دارند؟ در گروه‌های قومیتی خاص که افراد ژن‌های مرتبط با این بیماری را دارند، وجود سندروم بهجت شایع‌تر است.

آیا عوامل محیطی تاثیری در بیماری بهجت دارند؟ یک عامل خاص محیطی مشاهده نشده است اما میزان ابتلا به بیماری بهجت ​​از افراد دیگر بسیار کمتر است

بیماری راه آبریشم در کشورهای خاوردور، خاورمیانه و کشورهای مدیترانه مانند ترکیه و اسرائیل شایع‌تر اس همانطور که در قسمت های مقاله به آن اشاره کردیم . تصور می‌شود مردمانی که در منطقه مدیترانه، خاورمیانه و آسیا زندگی می‌کنند بیش از مناطق دیگر جهان به این بیماری دچار می‌شوند، اگرچه بهجت می‌تواند بر همه اقوام و نژادها تأثیر بگذارد و فقط برای یک منطقه خاص نمی باشد .

التهاب رگ‌ها چیست و چه تاثیری بر بیماری بهجت دارد؟  ممکن است منجر به لخته شدن و مسدود شدن آن رگ‌ها در قسمت های از بدن شود . این مورد ممکن است بر رگ‌های سطحی نزدیک به سطح پوست تأثیر می‌گذارد.

همچنین ممکن است روی رگ‌های عمیق‌تر، از جمله بزرگترین رگ بدن یعنی بزرگ ‌سیاهرگ زیرین نیز هست که می‌تواند باعث مشکلات جدی در سلامتی فرد شود بنابراین در صورت مشاهده حتما به پزشک مراجعه کنید کیت HLA-B51 شواهد کمی در مورد انتقال بیماری از مادر به فرزند وجود دارد، بنابراین احتمال تولد کودک با یک وضعیت موقت به نام «بیماری بهجت نوزادان» بسیار کم است.

بیماری راه ابریشم ممکن است در باروری مردان تأثیر بگذارد. این مشکل می‌تواند نتیجه خود بیماری یا عارضه جانبی برخی از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی باشد.

این بیماری در شرق مدیترانه در مردان شایع تر است اما در اروپا در زنان شیوع بیشتری دارد. از طرفی معمولا علائم بیماری بهجت در مردان شدیدتر از زنان است و التهاب چشم و علائم نورولوژیک شایع تر هستندکیت HLA-B51از آنجایی که علت بیماری بهجت به خوبی مشخص نیست، در صورت وجود هرگونه علامت و نشانه غیرطبیعی باید با پزشک مشورت شود. علائم بیماری به هیچ وجه اختصاصی نیستند و بیماری می تواند خودش را به هر شکلی نشان دهد.

آزمایش خون مهم ترین آزمایش برای تشخیص این بیماری است و آزمایش بعدی که نقش مهمی دارد آزمایش ادرار است البته باید گفت که اسکن ها نیز تاثیر گذار هستند

اسکن‌هایی مانند اشعه ایکس و  سیتی اسکن  یا  و اسکن اِم‌آرای است.

مفاصل نیز  بسیار مهم هستند در افراد مبتلا به بیماری بهجت تورم ودرد مفاصل اغلب بر روی مفصل زانو تاثیر می گذارد. از سوی دیگر مچ پا، آرنج یا مچ دست نیز ممکن است درگیر بیماری شوند. نشانه ها و علائم ممکن است یک تا سه هفته طول کشیده و بعد خودبخود بهبود یابند.

دستگاه گوارش و مغز بیماری بهجت می تواند منجر به درد شکمی، اسهال و خونریزی در بیماران شود  التهاب در مغز و سیستم عصبی منجر به سردرد، تب، اختلال در تمرکز، نقص در تعادل و یا سکته مغزی می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *